Direktlänk till inlägg 15 februari 2025
Igår Fredag var jag uppe tidigt på morgonen för att åka till Nora och hämta buss till min körning den dagen.
Körde för Norling Touring denna gång.
Anlände till depån straxt efter klockan 6 och där mötte min chef upp mig och hjälpte mig komma iväg.
Jag är ju inte bekant med rutinerna på den depån ännu då jag bara varit där på besök när jag skrev på som behovsanställd tidigare iår.
Körde till Örebro till en skola och hämtade niondeklassare. Körde därifrån 7.30 och plockade upp ett par till på en hållplats när vi passerade Nora och åkte mot Fredriksberg Säfsen Alpin
Det var jättefint väder när vi anlände dit vid 10 tiden.
Lastade ur skidor och elever.
Tog sedan på mig en medhavd kappa som jag behövde då det var -13 på min promenad i omgivningarna.
Återvände till bussen och kokade en god kopp te med honung som jag hade med mig. Egen vattenkokare.
Njöt av att bara sitta i solskenet och värmen i bussen. Städare lite och gick sedan ut igen på vidare promenad.
Dagen flöt på och jag fick börja plocka in trötta och frusna elever vid 14. 30 tiden.
Vi var lastade och klara vid 15 och rullade då åter till Örebro.
När jag släppt eleverna vid skolan och grovstädat bussen så rullade jag till en kollega som bor utanför stan och parkerade.
Dammsög bussen noga där och han kom och hjälpte till och få bussen klar till hans körning nästa dag.
Han hade med sig min bil så jag kunde sedan bara rulla hemåt.
Var hemma 20.20
Mycket bra dag på jobbet
Må | Ti | On | To | Fr | Lö | Sö | |||
1 | 2 | ||||||||
3 |
4 |
5 |
6 |
7 |
8 | 9 |
|||
10 |
11 | 12 | 13 |
14 |
15 | 16 |
|||
17 | 18 | 19 | 20 | 21 | 22 |
23 | |||
24 | 25 | 26 | 27 | 28 |
|||||
|